Základní pojmy z oblasti konstrukce a provozu kolejových vozidel

Základní informace

Název práce: Základní pojmy z oblasti konstrukce a provozu kolejových vozidel

Typ práce: Semestrální práce

Rozsah práce: 32 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Bc. Karel Škurek

Datum obhajoby: 2009


Souhrn

Jedná se o sepsání základních pojmů z oboru kolejových vozidel, vzorců, problematik atd. Je to v abecedním pořádku, tak trochu jako "příruční encyklopedie".

Ukázka

  • Adheze (lok.) - vlastnost, která umožňuje hnacím kolům železničních kolejových vozidel valit se bez skluzu po jízdní dráze. Tažná síla na obvodě hnacích kol nesmí překročit nejvyšší hodnotu tzv. tažnou sílu z adheze. Překročením by došlo ke skluzu hnacích kol. Adheze je závislá na rychlosti jízdy, stavu kolejnic a na konstrukci vozidla.
  • Agregát (lok.) - je obecný název pro samostatný celek (zařízení), který je součástí vozu. Příklad – naftový agregát teplovzdušného topení u přípojných vozů.
  • Akumulátorová baterie (voz.) - slouží k uchování elektrické energie pro napájení elektrických spotřebičů v době, kdy vůz není v pohybu (= elektrické spotřebiče nejsou napájeny z dynama). Baterie se dobíjí za jízdy z dynama a za klidu ze sítě.
  • Alternátor (el.) - generátor na výrobu střídavého proudu.
  • Ampér (el.) - jednotka elektrického proudu. Patří do základních jednotek mezinárodní soustavy SI.
  • Asmit (voz.) - ložisková slitina používaná u ČD pro výstelku ložiskových pánví. Příklad u tlapových motorů jsou z tohoto materiálu vyrobeny ložiskové pánve.
  • Asynchronní brzda – tachodynamo (opr.) - stroj na zkoušení motorů. Asynchronní stroj s kývavě uloženým statorem, na němž je vahadlo se závažím. K rotoru je připojen zkoušený motor a tachometr. Mechanická energie dodávaná rotoru vyvolává ve statoru reakci, která se snaží stator natočit. Moment statoru se vyrovnává závažím. Zábrzdný výkon je funkcí závaží a otáček.
  • Autostop (voz.) - zařízení pro samočinné zastavení vlaku po průjezdu návěsti “STŮJ“.
  • Autotransformátor (el.) - transformátor ve kterém vstupní a výstupní vinutí mají společnou část nebo části. Tato vinutí jsou galvanicky spojena.
  • Bednění (voz.) - tvoří výplň kostry skříně kolejového vozu a brzdařské budky. Je zhotoveno podle typu vozu z peřejek nebo obrubnic, vodovzdorné překližky i plechu.

Klíčová slova

Kolejová vozidla, Konstrukce kolejových vozidel, Provoz kolejových vozidel, Adheze, Agregát, Akumulátorová baterie, Alternátor, Ampér, Asmit, Asynchronní brzda, Tachodynamo, Autostop, Autotransformátor, Bednění, Bezpečnostní ventil, Bezrozsoché vedení, Běhoun, Bočnice, Boční klapka, Boční křídlové dveře, Boční sloupek, Boční stěna, Bok vozu, Botka zdrže, Bránice, Brzda


Stažení práce

Jako nejlevnější a nejbezpečnější možnost byla jednoznačně zvolena platba bankovním převodem.

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví. Zašlete 100 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0234 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde