Těžba fosilních paliv v Norsku

Základní informace

Název práce: Těžba fosilních paliv v Norsku

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 10 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2008


Souhrn

V následujících několika stránkách se budu zabývat nerostným bohatstvím jednoho z evropských států, Norska. Řeč bude zejména o těžbě ropy a zemního plynu, v současnosti tolik potřebných surovinách. Přestože tato země stále není členem EU (příslušná kritéria pro vstup do EU sice splňuje, avšak občané vstup již dvakrát odmítli v referendu), na evropském kontinentu patří mezi silné hráče. Přistoupením na dohodu o EHP (Evropský hospodářský prostor) Norsko zůstává v těsném kontaktu s EU a jejími členy. Přesto je ale vně rozhodovacího procesu a jen ve velmi omezené míře může ovlivňovat tvorbu další legislativy, kterou ovšem musí dodržovat. Dohoda o EHP zajišťuje svobodný přístup na jednotný vnitřní trh Unie. Jeho zboží, služby, osoby a kapitál se mohou volně pohybovat v celém Evropském hospodářském prostoru. Od 25. března 2001 je Norsko po boku ostatních severských států plnoprávnými členy schengenského systému. Norsko je vysoce průmyslově rozvinutá země a zároveň sociální stát. Odvětvími, která zaměstnávala nejvíce lidí, byly tradičně primární sféra, průmysl a stavebnictví. V posledních 20 letech se ovšem zvýšil počet osob zaměstnaných ve státním sektoru a ve službách. Stát je významným vlastníkem lesů, půdy, vodních zdrojů a elektráren. Stát také provozuje průzkum výskytu a těžbu ropy a zemního plynu v norském pevninském šelfu, ovšem za účasti dalších soukromých a zahraničních společností. Statoil, který je v plném vlastnictví státu, má také zájmy v petrochemických průmyslových podnicích na pevnině. Vysoká materiální životní úroveň v dnešním moderním Norsku nespočívá výhradně na přírodních zdrojích země, ale na postupném procesu industrializace, jaký probíhá i v ostatních západoevropských zemích. Poté co byla na konci 60. let u norského pobřeží zahájena těžba ropy a zemního plynu, vývoj k blahobytu se ještě zrychlil.

Klíčová slova

Těžba fosilních paliv, Těžba v Norsku, Fosilní paliva, Těžba ropy, Těžba zemního plynu, Počátky těžby, Ochrana životního prostředí, Norský export, Ropa, Zemní plyn


Obsah


Úvod

1 Základní charakteristika

1.1 Hospodářství

2 Počátky těžby ropy a zemního plynu

3 Ochrana životního prostředí v polárních oblastech

4 Současnost

5 Hlavní hnací síla norské ekonomiky – ropa a plyn

6 Norský export

6.1 Obchodní bilance - vývoz, dovoz a saldo (v mld. norských korun)

7 Výhled do budoucna

8 Závěr

Zdroje


Stažení práce

Jako nejlevnější a nejbezpečnější možnost byla jednoznačně zvolena platba bankovním převodem.

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0217 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde