Cena - součást marketingového mixu

Základní informace

Název práce: Cena - součást marketingového mixu

Typ práce: Seminární práce

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010

Poznámka: PRÁCE ZDARMA !


Cena - součást marketingového mixu

Cena je součástí marketingového mixu. Cenu určuje trh. Konkurence by měla samovolně regulovat ceny. Avšak v našem světě neexistuje dokonalá konkurence, v mnoha odvětvích existují monopoly nebo oligopoly. Cenová politika je důležitá pro všechny podniky. Ve své podstatě cenovou válku vedou každý den velké řetězce, které se doslova snaží ulovit zákazníka od konkurence. Cena bývá často rozhodující.
Cena je silným nástrojem, jelikož nízkou cenou můžeme i zničit konkurenci. Cena bezesporu má velký vliv na rozhodování zákazníka. Pro spotřebitele je důležitá, můžeme říci, že je do značné míry určující, jelikož se často rozhoduje pro koupi právě na základě ceny. Výše ceny příliš neovlivňuje nákup zboží denní spotřeby. Při koupi zboží, které nespadá do kategorie denní spotřeby zákazník stojí před rozhodnutím, zda upřednostnit kvalitu nebo cenu. Ideální je tak říkajíc „kvalita za rozumnou cenu“. Většina lidí se snaží věci pořídit výhodně, ovšem co je výhodné, je dosti diskutabilní. Pro každého jsou parametry výhodnosti trochu jiné. Někdo upřednostňuje kvalitu a někdo cenu. Dostáváme se tedy k otázce, co je rozumná cena. Je skutečně vždy nejlepší varianta, kdy cena je velmi nízká?
Při stanovování ceny je důležité si uvědomit, zda má firma na trhu konkurenci a kdo je jejím cílovým zákazníkem. Pokud je firma na trhu sama, čili je bezkonkurenční, má značný prostor pro určování ceny, de facto ji může stanovit až na hranici, co je zákazník ochoten zaplatit. Cílový trh je do značné míry určující pro stanovení ceny, jelikož volbou ceny si volíme i zákazníka. A proto je třeba zvážit, kdo je naším zákazníkem, na koho se budeme orientovat, jelikož špatným zvolením ceny můžeme přijít o potenciální zákazníky.
Dostáváme se tedy k otázce, jaká by cena měla být. Je skutečně vždy nejlepší varianta, kdy cena je velmi nízká? Mnoho z nás porovnává cenu a užitek, za kvalitnější zboží jsme ochotni zaplatit i více peněz. Ale v některých případech lidé vyhledávají tu nejlevnější alternativu, ať jsou důvody jakékoli, buď si nemohou dovolit více nebo nechtějí utrácet. V této chvíli by se mohlo zdát, že stanovit nízký cenový limit, je nejlepší, jelikož tak můžeme oslovit masu.
Kdyby nízká cena byla vždy nejlepší volbou, pak bychom se mohli ptát proč racionálně uvažující zákazník se rozhodne pro koupi luxusního výrobku. Proč si lidé kupují např. auta značek jako Ferrari, Rolls Royce či Bentley, když jistě stejnou činnost zastanou i auta méně finančně náročná. Jedna z odpovědí by mohla být, že luxusní zboží je kvalitnější. Toto tvrzení může být, avšak nemusí být vždy pravdivé. Hlavním důvodem, proč lidé kupují luxusní zboží je právě jeho vysoká cena. Jelikož vysoká cena znamená, že zboží není běžně dostupné mase, že je to něco jedinečného. Je to něco, co do jisté míry určuje společenskou prestiž. Vlastnictvím těchto artefaktů je deklarováno sociální postavení. Automaticky jste v očích ostatních lidí posunuti na vyšší příčku společenského žebříčku. I v tento moment je rozhodujícím faktorem opět cena, ale z naprosto jiného hlediska. Nevolíme cenu nízkou, abychom uspořili, ale naopak vyšší.
Dalším příkladem, kde může být nízká cena škodlivá jsou na příklad potraviny, kdy nízká cena nás může odradit, jelikož tuto potravinu považujeme za nekvalitní. Cena se nám může dokonce zdát podezřelá. Někdy se sami sebe ptáme, jak je možné , že daná věc stojí tak málo, z čeho jí asi mohli vyrobit. Ubytování je dalším takovýmto příkladem. Hledáme-li třeba ubytování, často hledáme podle ceny. Internetové vyhledavače mají v sobě zabudováno „ cena od“. Takže některé ubytování, i když je třeba kvalitnější je díky své nízké ceně předem vyloučeno z výběru.
Závěrem můžeme říci, že stanovení cenové relace je důležité, jelikož se Vaše firma zařazuje do jisté kategorie. V různých kategoriích se pohybují rovněž různí zákazníci, je tedy na firmě jaké zákazníky si prostřednictvím své cenové politiky zvolí.

Klíčová slova

Cena, marketingový mix, trh, konkurence, regulace cen, spotřebitel, koupě, zboží, kvalita, stanovení ceny


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde