Obhajoba v trestním řízení

Základní informace - Obhajoba v trestním řízení

Název práce: Obhajoba v trestním řízení

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 10 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010

Souhrn - Obhajoba v trestním řízení

V modelovém případě došlo k situaci, kdy 7. března byl v rámci přípravného řízení před policejního vyšetřovatele předvolán k výslechu obviněný z trestného činu vraždy (dále jen „obviněný“); k tomuto předvolání došlo za stejným účelem již podruhé poté, co byl obviněný v výslechu předvolán již na 24. února, ovšem nedostavil se jeho advokát, ačkoliv byl náležitě obeslán a právě z důvodu nepřítomnosti advokáta nebyl výslech proveden. 7. března vyšetřovatel i obviněný opět marně čekali na nedostavivšího se advokáta. Vyšetřovatel po půlhodině marného čekání zatelefonoval advokátovi a ten ho ujistil, že se musel zdržet u jiného klienta a nyní je již na cestě na policii tak, jak bylo původně ujednáno. Vyšetřovatel nechtěl ztrácet čas a navrhl obviněnému, aby mu mezitím vlastními slovy popsal, jaké má alibi na večer 2. ledna, kdy byla spáchána vražda, z níž je obviněn. Obviněný toto odmítl a dožadoval se přítomnosti advokáta, ovšem po ujišťování policisty, že obhájce je na cestě, podlehl a začal mluvit o svých alibi. Mezitím telefonoval advokát, že uvízl v dopravní zácpě, a tak místo sebe posílá k výslechu svého koncipienta, který se shodou okolností momentálně nalézá v blízkosti policejní stanice. Koncipient se dostavil k výslechu za 10 minut. Vyšetřovatel se dotázal obviněného, zda souhlasí s tím, aby ho protentokrát při výslechu zastupoval namísto advokáta advokátův koncipient. Zmatený obviněný tázavě pohlédl na koncipienta, který mu pokývnutím naznačil, že má odpovědět kladně a obviněný tedy vyslovil svůj souhlas. Když po chvíli koncipient nahlédnutím do protokolu zjistil, že jeho klient již začal vypovídat, začal sprostě nadávat policistovi, že zneužil nevědomosti a nezkušenosti obviněného a vystavil ho nátlaku, aby vypovídal bez přítomnosti advokáta/koncipienta. Své urážky zakončil hlasitým výrokem, že vyšetřovatel je „zkorumpovaný kretén“ a bez dalšího odešel z policejní stanice. Této scéně byl přítomen kromě zmíněných také kolega vyšetřovatele, který s ním sdílel kancelář. Vyšetřovatel poté dokončil výslech obviněného a spokojen se stávajícím stavem prohlásil vyšetřování za ukončené a nabídl obviněnému nahlédnutí do spisu a zeptal se ho, zda chce učinit nějaké návrhy na doplnění vyšetřování. Obviněný spisem listoval 20 minut a poté prohlásil, že se skutečným stavem nesouhlasí uvedené místo bydliště jednoho ze svědků, neboť tento se před několika měsíci přestěhoval. Nato vyšetřovatel odpověděl, že takovou maličkost není třeba poznamenávat, spis zavřel a s obviněným se rozloučil.

Klíčová slova

Obhajoba, trestné řízení, trestný čin vraždy, obviněný, vyšetřovatel, advokát, právní předpis, soudní řízení, trestní řád, etický kodex advokáta

Obsah

1 Charakteristika problému (případu)
2 Úkoly k řešení
3 Popis relevantní právní úpravy, charakteristika obhajoby
4 Řešení případu
5 Závěr
6 Použitá literatura

Stažení práce - Obhajoba v trestním řízení

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0554 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde