Umělá inteligence v domácnosti

Základní informace - Umělá inteligence v domácnosti

Název práce: Umělá inteligence v domácnosti

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 9 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2013

 

Souhrn - Umělá inteligence v domácnosti

Jean servírujte prosím čaj, Mary nezapomeňte mírně naškrobit pánovi košile, Marečku podejte mi pero. To jsou běžné příkazy sloužícím ještě na začátku minulého století. I v současné době mohou být v některých částech světa naprosto normální. Blízká budoucnost poněkud příkazy sloužícím, lépe řečeno pomocníkům v domácnosti, jistě zásadně pozmění.
Pomalu, ale jistě se stávají běžným jevem tzv. chytré domy. Jsou to domy, které obsahují inteligentní elektroinstalaci a inteligentní spotřebiče, které nám místo sluhů usnadňují práci v domácnosti. Blízkou budoucností jsou již nejen dokonalejší elektrospotřebiče, ale i humanoidní roboti, což je umělá inteligence podobající se nám, lidem.
Humanoidní roboti by měli  pracovat nejen jako komorníci a chůvy, ale také jako technici nebo laboranti. Nejdále v tomto oboru jsou japonští vědci. Jejich roboti už umí servírovat čaj i umýt hrníčky. Nyní chtějí jít ještě dál. Třeba, aby robot nerozbil nádobí víc než jednou. Jejich nový robot HRP-2W je schopen reagovat i na jemná gesta svého pána a dokáže mu podle téměř neznatelně vyřčených přání všelijak zpříjemnit život. Své chování však ještě zdokonalit neumí. Zatím není schopen poučit se z vlastních chyb.
Protože inteligentní domácnost je i můj sen, rozhodla jsem se, že se v mé práci budu zabývat právě touto oblastí. Zaměřím se hlavně na inteligentní spotřebiče a okrajově i na inteligentní elektroinstalaci, bez které se tyto spotřebiče neobejdou.

Pro digitalizaci a automatizaci procesů probíhajících v prakticky každém domě či domácnosti existují dnes dva nejčastější důvody. První důvod je snížení provozních nákladů, a to převážně v oblasti energií a ten druhý je snaha propojit všechny elektronické přístroje v domě, či domácnosti do jedné bezdrátové sítě, a umožnit tak například poslech dokonalého zvuku, sledování precizního obrazu, či ovládání domácích spotřebičů z jednoho centra.
Člověk je tvor pohodlný a pokud si může život zpříjemnit, věnuje na to nemalé prostředky. Především ve vyspělých zemích lidé nakupují, využívají, shromažďují a přehrávají stále větší množství digitálních médií v počítačích, digitálních televizích, kapesních počítačích, přehrávačích MP3, digitálních set-top boxech a přehrávačích DVD, a tak přestává být jasné, kde leží hranice mezi spotřební elektronikou a světem počítačů. Díky lepší dostupnosti širokopásmových a bezdrátových síťových technologií se rychle blíží den, kdy budeme mít s jejich pomocí propojeny všechny spotřebiče v domácnosti. Se stejnou představou počítají i vize inteligentních domácností celé řady vývojářských společností. Inteligentní domácnost podle nich umožní spotřebitelům užívat si digitální obsah bez ohledu na zdroj na více zařízeních a vysílat jej na jakékoli místo v celém domě či mimo něj.
Aby mohli spotřebitelé vstoupit do inteligentní domácnosti, potřebují vyspělé technologie, které jim umožní snadno používat digitální zařízení, propojovat je a sdílet. Inteligentní domácnost se vlastně může nazývat také digitální, protože převážně využívá digitální techniku.  
Řada společností, jako například Intel si uvědomuje, že důležitým předpokladem digitální domácnosti jsou vysoce výkonné procesory a čipové sady pro domácí zařízení. Jedním z křemíkových stavebních bloků je tak procesor Intel® Pentium® 4, který podporuje technologii Hyper-Threading (HT). Díky technologii HT se tento procesor ideálně hodí pro společné využívání více přístrojů v digitální domácnosti a jejich ovládání z jednoho centra. Tak si může otec rodiny v domácí kanceláři hrát náročnou 3D hru, zatímco se do domácího kina v obývacím pokoji bezdrátově přenáší romantický DVD film pro paní domu. Ze stejného místa je pak bezdrátově přenášen do pokoje syna přímý přenos fotbalu a dospívající dcera poslouchá v hifi kvalitě poslední hitparádu.

Je ráno, jako každé jiné. Z reproduktorů se ve vámi určený čas začne linout příjemná hudba, která vás šetrně vzbudí. Zároveň se v ložnici pomalu rozsvítí světlo nebo se automaticky roztáhnou žaluzie. Když vstáváte, váš dům je již příjemně vytopen, protože řídící systém včas zvýší intenzitu vytápění tak, aby vám nebylo chladno. V chodbě, koupelně a na toaletě se zároveň rozsvítí úsporné zářivky. Zatím, co se v koupelně věnujete ranní hygieně, kávovar zcela automaticky připraví kávu. Toto příjemné ráno můžete prožít v tzv. chytrém domě.
České označení „chytrý dům“ nebo anglické „Smart House“ jsou poměrně mnohoznačné výrazy, pod kterými si každý člověk může představit něco jiného. V zásadě je tak možné označit síť měřících, ovládacích a komunikačních prvků, která ve spolupráci s řídícím počítačem a příslušným programovým vybavením řídí některé činnosti v domě, a to koordinovaně, z jednoho místa.
Ovládání těchto systémů je možné prostřednictvím několika různých komunikačních kanálů, včetně použití mobilního telefonu nebo internetu.
Značná část těchto systémů klade důraz především na oblast vnitřní a vnější komunikace, na koordinaci funkcí různých domácích spotřebičů nebo sledování různých varovných a ovládacích systémů.  
A co takový chytrý dům všechno umí? Prostřednictvím řídícího systému lze např. automaticky zapínat a vypínat různé elektrické spotřebiče, zajistit stmívání světel včetně naprogramování různých světelných scén, nebo ovládat motorový pohon žaluzií. Řídící systémy umožňují i naprogramování složitějších činností, jako je např. centrální vypnutí spotřebičů a zpožděné zhasnutí světel při opuštění budovy. Zároveň systém hlídá a ovládá chod některých spotřebičů, např. zavlažovacího čerpadla. V případě poruchy, prasknutí vodovodu nebo dlouhodobějšího výpadku elektřiny, kdy hrozí např. rozmražení lednice a mrazničky, je majitel neprodleně informován řídícím systémem pomocí krátké textové zprávy a může tak zorganizovat záchrannou akci prostřednictvím příbuzných či sousedů.

Cílem mé práce bylo hlavně seznámit se s problémy a výhodami inteligentní domácnosti. Je jasné, že tato domácnost má jednoznačný úkol, a to je zpříjemnit a zpohodlnit nám domácí život. Díky ní budeme mít více času na relaxaci po zaměstnání, budeme moct více času se věnovat svým zájmům a také budeme mít více času na své přátele.

 

Klíčová slova - Umělá inteligence v domácnosti

umělá inteligence, inteligentní domácnost, chytrý dům, inteligentní elektroinstalace

 

Obsah - Umělá inteligence v domácnosti

UMĚLÁ INTELIGENCE V DOMÁCNOSTI
Obsah
Úvod
1. Co to je inteligentní domácnost?
2. Co je to chytrý dům?
3. Co to jsou inteligentní spotřebiče?
Inteligentní pračka
Inteligentní lednička
4. Co je to inteligentní elektroinstalace?
5. S jakými problémy se inteligentní domácnosti potýkají?
Závěr
Použitá literatura

 

Stažení práce - Umělá inteligence v domácnosti

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 75 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0601 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.

 

Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde