Rozbor díla - Kubula a Kuba Kubikula

Základní informace

Název práce: Rozbor díla - Kubula a Kuba Kubikula

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 8 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010


Souhrn

Kuba Kubikula s medvídkem Kubulou při svém putování po světě našli jednoho zimního večera nocleh v kovárně. Kovář měl čtyři děti, které se s medvídkem spřátelily, zejména pak nejmladší Lízinka.
Protože v noci se medvídkovi nechtělo spát, vymýšlel si medvědář strašidelné příběhy o strašidle Barbuchovi. Medvídek se bál a uprostřed noci se opravdu objevil Barbucha, tak jak ho Kuba vylíčil.
Kovář se ráno rozzlobil, že mu Barbucha postrašil holčičku a vyhnal medvědáře s medvídkem na mráz. Po putování přes závěje a zamrzlé potoky, okolo strží a srázů došli do městečka Vařečky a Hrnce. Z městečka je chtěl vyhnat pyšný rychtář Randa, ale zastal se jich Barbucha, který rychtáře postrašil a nasázel mu do kožichu žihadla. Strhla se mela, do které se zapojili místní kluci, hasiči a sousedé a která skončila zřícením lávky a bitvou sněhovými koulemi. Medvědáře s medvídkem a s Barbuchou nechal Randa zavřít do šatlavy. V šatlavě nestrádali, protože strašidlo se dokáže proplížit kdejakou skulinou, a tak mohl Barbucha udržovat spojení s Lízinkou a nosit kamarádům dopisy i něco na zub.
Aby svým kamarádům pomohl z vězení, svolil Barbucha, že se vypraví pana rychtáře znovu důkladně postrašit. Představovali si, že rychtář pak bude nucen požádat Kubu o pomoc proti strašidlu. V rychtářově domě se spřátelil Barbucha s rychtářovými dětmi a vesele s nimi dováděl. Přitom se mu nedopatřením podařilo odnést s sebou nejmenší holčičku, Marjánku, do šatlavy ke Kubovi a Kubulovi. Stalo se to proto, že se Marjánka pevně držela Barbuchy v okamžiku, kdy ho Kuba s Kubulou zavolali. Marjánku brzy vrátili mamince a rychtářova žena svého muže varovala, aby si s medvědářem nezahrával, protože mu pomáhají mocné síly. Kubu Kubikulu, medvídka a strašidlo však čekal soud. Soud se konal na rybníku uprostřed návsi za přítomnosti veškerého obyvatelstva Vařeček a Hrnců. Shromáždění se ovšem zvrtlo ve veselou taškařici, medvídek, medvědář i strašidlo se osvobodili z okovů a ze všeho s rozpoutala veliká bitva sněhovými koulemi. V největší vřavě se medvědovo štěstí otočilo a byl znovu polapen drábem.
V té chvíli přišla medvídkovi na pomoc Lízinka se svými sourozenci. Dětem se podařilo rozesmát nejen drába, ale všechny lidičky z Vařeček a Hrnců a nakonec si udobřili i rychtáře. Všichni společně se radovali z rychtářova rozhodnutí, že se Kuba vyučí kovářskému řemeslu, aby se nemusel celý život trmácet světem a Kubula půjde do školy. Barbucha taky nechtěl zůstat strašidlem, takže ho přečarovali na psíka pudlíka, všem dětem pro radost.

Klíčová slova

Kubula, Kuba Kubikula, Rozbor díla, Vladislav Vančura, Barbucha

Obsah

1. Medailonek autora
2. Tématika
2.1. Postavy
2.2. Prostředí
2.3. Děj
3. Kompozice
4. Jazyk
5. Idea
6. Moje hodnocení
7. Použitá literatura
8. Úryvek z textu vhodný pro výuku

Stažení práce

Jako nejlevnější a nejbezpečnější možnost byla jednoznačně zvolena platba bankovním převodem.

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0274 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde