Román 1984 jako výraz hodnotové orientace

Základní informace - Román 1984 jako výraz hodnotové orientace

Název práce: Román 1984 jako výraz hodnotové orientace

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 16 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010

Souhrn - Román 1984 jako výraz hodnotové orientace

Pro tuto práci jsem si vybrala román 1984 (Nineteen Eighty-Four) anglického spisovatele George Orwella. Jedná se o dílo z poloviny 20. století, vznikající ze soudobé politicko-společenské situace třicátých a čtyřicátých let 20. století, a s nimi souvisejícím masovým nástupem především levicových (komunistických) diktatur převážně ve východní Evropě. Z těchto faktů budu vycházet při své interpretaci. V textu se pokusím román 1984 zasadit do kontextu období, kdy byl napsán (vyšel roku 1949). Budu nejen interpretovat děj díla, jeho myšlenky a východiska jakožto odraz jeho doby, ale zaměřím se na srovnání norem a hodnot vyjádřených v románu s normami poválečné společnosti. Hypotézou, kterou si stanovuji, je tvrzení, že každé dílo svým způsobem reflektuje konkrétní systémy kultury, v nichž bylo vytvořeno. Především román je k tomuto úkolu vhodnější než jiné (nejen literární) texty, neboť je schopen komplexního zrcadlení. Tato teze může být analýzou textu potvrzena či vyvrácena. Zkusím se zaměřit především na analýzu společnosti vylíčené v románu z hlediska jazyka, náboženství a etiky/morálky. V rámci toho budu zkoumat veřejné i soukromé instituce jako jsou média, úřad, válka a rodina. George Orwell, vlastním jménem Eric Blair, se narodil roku 1903 v Indii. Rodina Blairových patřila do střední třídy; Blair-Orwellův otec v této důležité anglické kolonii pracoval jako nižší úředník státní správy, a zůstal zde i poté, co se rodina odstěhovala do Británie. Ericu Blairovi bylo umožněno studovat střední školu v Etonu, ale mladý muž se tak docela nezto-tožnil s akademickým prostředím, a proto odmítl nabídku stipendia na universitu. Místo toho odchází do Barmy, kde slouží v letech 1922 – 1927 u Indické imperiální policie.

Klíčová slova

Román 1984, George Orwell, Anglie, Anglický socialismus, totalitní režim, morálka, náboženství, společnost, hodnoty společnosti, média, rodina

Obsah

1 Úvod
2 George Orwell a jeho rok 1984
2.1 Autor
2.2 Dílo
3 Dějinné souvislosti
4 Interpretace
4.1 Jazyk díla jako výraz hodnotové orientace
4.2 Morálka a náboženství
4.2.1 Totalitní režim a jeho legitimizace
4.2.1.1 Manipulující válka
4.2.1.2 Úřady a moc
4.2.2 Společnost a její hodnoty
4.2.2.1 Rodina a sexualita
4.2.2.2 Všemocná média
5 Závěr
6 Použitá literatura

Stažení práce - Román 1984 jako výraz hodnotové orientace

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 70 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0533 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde