Postavení Spojených států amerických v mezinárodních vztazích

Základní informace - Postavení Spojených států amerických v mezinárodních vztazích

Název práce: Postavení Spojených států amerických v mezinárodních vztazích

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 10 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2011

Souhrn - Postavení Spojených států amerických v mezinárodních vztazích

Snad žádný stát nemá zároveň tolik sympatizantů a zároveň i nepřátel jako Spojené státy americké (dále také jen „USA“). Právě ony dosáhly na mezinárodní úrovni nepopiratelný ekonomický, vojenský, politický i kulturní potenciál, a proto se staly terčem obdivu i nenávisti od mnohých státních útvarů i prostých občanů. Zvláště pikantní je to z optiky České republiky, jež měla ještě před dvěma desetiletími vypracovaný bojový plán na napadení západních přisluhovačů imperialismu a dnes vysílá svou armádu do misí Severoatlantické aliance. V této práci se pokusím poodhalit skutečné postavení USA v mezinárodním kontextu a bez ohledu na svůj vlastní subjektivní postoj. Síla a postavení USA jsou nesporné; můžeme je však nazval jedinou supervelmocí, jenž nemá rovného konkurenta? Není tato diskutovaná federace jen čilým jedincem mezi ostatními spícími obry? Pokusím se o analytický a komparativní popis mezinárodního klimatu, od čehož si slibuji aspoň fragmentální zodpovězení těchto otázek. Pomocí analýzy popíši současné dění ve světě (ve kterém figurují USA) a za pomoci komparace zkusím porovnat potenciál USA a ostatních velmocí. K mému překvapení jsem ve fázi sběru informací zjistil, že český knižní trh disponuje značným počtem antiamerické literatury (což bychom očekávali spíše kdesi na středním východě než u člena NATO), ovšem fakta o poměru USA ke spřáteleným státům se hledají jen velice těžko; v této oblasti jsem se tedy více spolehl na vlastní erudici a znalosti mezinárodního dění, jak jsem je načerpal z tisku.

Klíčová slova

Spojené státy americké, vztahy, mezinárodní vztahy, terorismus, velmoc, protiamerické postoje, spojenec, velké mocnosti, lidská práva, válka v Iráku

Obsah

1 Úvod
2 Geopolitika a hegemonie USA v historii
3 Antipatie
3.1 Osa zla
3.2 Boj s terorem
3.3 Válka v Iráku
4 Spojenci
5 Velmoci
6 Závěr
7 Použité prameny

Stažení práce - Postavení Spojených států amerických v mezinárodních vztazích

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0526 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde