Peníze - funkce peněz

Peníze - funkce peněz

Základní informace - Peníze - funkce peněz

Název práce: Peníze - funkce peněz

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 7 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2011

Souhrn - Peníze - funkce peněz

„Teprve peníze vytáhnou na světlo všechny naše neřesti a ctnosti“. Problematika peněz je stará jako lidstvo samo. Peníze nejen sloužili jako prostředek směny, ale především jako hodnota. Hodnota, která nabírala na významu a která v dnešní době slouží k uchopení moci. Řada lidí však tvrdí, že peníze pro ně nemají žádný význam. Domnívám se, že se vědomě snaží dělat zajímavějšími, nebo si význam peněz pro vlastní život prostě neuvědomují. Všiml jsem si, že tzv. bohatí lidé si peněz jako hodnotového měřítka považují více než ostatní. Ať se nám to líbí či ne, finance ovlivňují život každého z nás. Dříve než se budu zabývat podstatou peněz, zaměřím se na jeho kulturní a historické pozadí.

Dříve než se objevily peníze, používali lidé směnný obchod. Tomuto říkáme tzv. naturální směna. Již tehdy se vyčleňovala různá zboží, která sloužila jako ekvivalent hodnoty. Jednalo se například o dobytek (jeho latinské jméno pecus je základem slova pekuniární – peněžní), kožešiny, sůl, látky, koření, lastury, aj. Staří Egypťané používali k výměně kovů (zlata, mědi, stříbra) ve tvaru kroužků různých velikostí (tabnů), které pokaždé museli vážit. Řekové zlato vážili rovněž a jeho množství vyjadřovali v talentech. Peníze vznikly tenkrát, kdy se tehdejší správní orgány spolu s bankéři rozhodli razit na pruty zlata nebo stříbra zvláštní značku – punc. Je proto známo, že první peníze byly kovové. První mince, které měly stanovenu odpovídající ryzost, hmotnost a byly opatřeny značkou nebo obrazem vydavatele byly vyrýžovány z maloasijské řeky Paktolos v Lydii již na počátku 7. století před Kristem. Za nejstarší mince na evropském území jsou pak považovány stříbrné ražby z řeckého ostrova Aigina z 6. století před Kristem. Oba tyto druhy mincí neměly typický tvar, který je charakteristický pro ražby pozdější. Měly tvar fazole, protože se jednalo o odlité kapky drahého kovu. Do nich byla vyražena, na důkaz stanovené ryzosti a správné hmotnosti vydavatelova značka. Později se začaly používat kulaté mince. Poté přišly na řadu papírové bankovky.

Klíčová slova - Peníze - funkce peněz

Peníze, vznik peněz, bankovky, státovky, význam peněz, bezhotovostní peníze


Obsah - Peníze - funkce peněz

Úvod
1. Vznik peněz
1.1 Bankovky a státovky
2. Význam peněz
2.1 Bezhotovostní peníze
Závěr
Literatura

Stažení práce - Peníze - funkce peněz

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0385 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde