Konrad Henlein

Základní informace - Konrad Henlein

Název práce: Konrad Henlein

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 20 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Romana Foltisová

Datum obhajoby: 2012

 

Souhrn - Konrad Henlein

Jako téma své seminární práce jsem si zvolila Konrada Henleina, vůdce sudetských Němců. Toto téma jsem si zvolila z důvodu, že se mi téma nacismu zdá zajímavé. Tím, jak se nacisté projevovali a jaké následky měla jejich činnost na neněmecké obyvatelstvo. Pracovala jsem především s monografickými publikacemi a knihami popisujícími okolnosti té doby.

Konrad Henlein byl nacista a sudetoněmecký politik. Narodil se 6. května 1898 v 11 hodin dopoledne ve Vratislavicích jako Konrad Ernst Eduard Henlein. Jeho otcem byl Konrad Henlein starší a matkou Hedviga Anna Augusta Dvořáčková. Těm se kromě Konrada narodila také dcera Margarethe. Henleinovi předci se dostali do Čech z německých Franků. Zasloužil se o to sedlák Lorenz Philipp Henlein, který se v roce 1739 dal naverbovat do rakouské armády. I jeho potomci zůstali u armády, až na Johanna, který se vyučil sklářem, a v rodině tak zavedl novou tradici. Johannův syn Konrad, čili dědeček, vydobyl  pro jejich rod uznání jak v Rychnově u Jablonce nad Nisou, kde sídlili, tak i v širém okolí. Jeho syn Konrad byl úředníkem a ve Vratislavicích nad Nisou se oženil s Hedwigou Dvořáčkovou. Hedwiga byla česko-německého původu. Její matka pocházela z německé tkalcovské rodiny a otec z rodu českých sedláků. Měli šest dětí, ale ani jedno se nehlásilo k české národnosti. Henlein se styděl za svou poločeskou rodinu - českou matku, a dokonce i žena Lorenze Henleina byla Češka -, a tudíž se snažil skrývat svůj původ a měnit rodinné údaje. Sám v roce 1929 napsal: "Rasa je tělo a duše, krev a duch... Rasa je prostě něco posvátného..., nordický člověk je ještě dnes obrazem ideálního Němce." Henlein měl chatrné zdraví, byl poslušný a zakřiknutý. Projevilo se u něj stejně jako u předků zalíbení v malbě a hrál na housle a kytaru. Jako malý pobýval ve Vídni, v Linci, ve Znojmě, kde navštěvoval německou obecnou školu, a v roce 1906 se s rodinou usídlil v Rychnově, kde se jeho otec později stal starostou. Vystudoval Obchodní akademii v Jablonci, avšak patřil spíš k horším studentům. Za 1. světové války absolvoval základní vojenský výcvik a důstojnickou školu v Rakousku, roku 1917 se na italské frontě stal desátníkem. Byl velmi dobrým střelcem, přestože kvůli poranění pravého oka z dětství musel střílet levou rukou. Po bojích v jižním Tyrolsku na Monte Forno, kde se Henlein zachránil před granátem hozeným do úkrytu, který chvíli před tím opustil, se stal praporčíkem a velitelem čety. Ale v tomto roce prošel i dalšími osudnými událostmi. Český důstojník ho požádal o signální pistoli a osvětlovací munici, ovšem pistoli nabíjel tak nešikovně, že střela Henleina zasáhla. Zachytilo ji však kovové pouzdro na cigarety. Když se v boji Italové přiblížili k zákopům, italský důstojník nechal předstoupit nepřátelské důstojníky, a tak byl Henlein jako zajatec odveden. Avšak spustilo se rakouské dělostřelectvo a Henlein byl raněn střepinou. Další dva roky strávil v nemocnici ve Veroně a v zajateckém táboře na ostrově Afinara u Sardinie. Do Rychnova se vrátil 26. srpna 1919, vracel se ale do nového státu - Československé republiky. https://xannonce.dk

 

Klíčová slova - Konrad Henlein

Konrad Henlein, turnerství, Sudetské území, druhá světová válka, nacismus, politika

 

Obsah - Konrad Henlein

1. Úvod
2. Kdo byl Konrad Henlein?
3. Turnerství
4. Rodinný život Konrada a Emmy Henleinových
5. Vstup do velké politiky
6. Sudetská území
7. Blížící se prohra Německa ve 2. světové válce
8. Henleinův konec a život jeho rodiny po válce
9. Závěr
10. Bibliografie

 

Stažení práce - Konrad Henlein

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 80 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0629 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.

 

Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde