Kladenský zámek

Základní informace

Název práce: Kladenský zámek

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 8 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Ing. Barbora Najmanová

Datum obhajoby: 2008


Stažení práce

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0192 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.

Souhrn

Kladenský zámek,jako téma mé seminární práce,jsem si nevybrala jen proto, že pocházím z Kladna, ale mám k němu citový vztah. Před několika lety jsem jakožto žákyně umělecké školy absolvovala koncertním vystoupením hrou na violoncello právě v budově Kladenského zámku. Pár let poté, uspořádala kladenská jazyková škola, kterou navštěvuje má mladší sestra, prodejní výstavu obrázků dětí, jejíž výtěžek byl použit k charitativním účelům. Za velké pozitivum považuji to,že celý areál Kladenského zámku je maximálně využíván.
V prostorách zámeckého areálu, v místě nejstaršího osídlení města Kladna, kdysi stávala zemanská tvrz prvních držitelů zdejšího panství,pánů Kladenských z Kladna. Obvykle je toto místo označováno jako Hořejší tvrz, jejíž podoba bývá předmětem odborných úvah. V nedávné době bylo na zámecké zahradě objeveno gotické sklepení, zřejmě zbytek sklepení jmenované tvrze.
Další z pánů na kladenském panství,Jiří Žďárský ze Žďáru, se stal radou císaře Ferdinanda I. A za jeho služby u dvora bylo Kladno v roce 1561 povýšeno na městečko. Císařský rada se rozhodl postavit jako své sídlo renesanční zámek, který by odpovídal požadavkům panského bydlení a důstojně reprezentoval svého majitele. Renesanční stavba byla čtyřkřídlá budova s jednou věží, pokrytá šindelem.Tvrz ohraničoval příkop, přes který vedl padací most. Zámek měl dvě patra a údajně i malou kapli. Celý objekt byl rozdělen na obytné a hospodářské místnosti.Podle zápisu v urbáři dostavěl pan Jiří Žďárský ze Žďáru své nové sídlo v roce 1566. Tehdejší architekt použil v západní části i zbytky gotického zdiva. Lze takřka s určitostí říci, že západní zeď renesanční novostavby byla vystavěna z východní zdi tvrze Kladenských z Kladna.

Klíčová slova

Kladenský zámek, Historie Kladenského zámku, Sládečkovo vlastivědné muzeum, Kladenské panství, Zámek v Kladně, Jiří Žďárský, Kladno, Baroko na Kladně, Procházka Kladnem, Vznik Sládečkova muzea

Obsah

1. Úvod
2. Historie Kladenského zámku
3. Sládečkovo vlastivědné muzeum
4. Závěr
5. Použitá literatura


Stažení práce

Jako nejlevnější a nejbezpečnější možnost byla jednoznačně zvolena platba bankovním převodem.

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0192 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde