Bioprodukty a biopotraviny: Co chybí pro zvýšení jejich spotřeby v ČR?

Základní informace - Bioprodukty a biopotraviny: Co chybí pro zvýšení jejich spotřeby v ČR?

Název práce: Bioprodukty a biopotraviny: Co chybí pro zvýšení jejich spotřeby v ČR?

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 9 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Ing. Zuzana Jamáriková

Datum obhajoby: 2009

Souhrn - Bioprodukty a biopotraviny: Co chybí pro zvýšení jejich spotřeby v ČR?

Biopotraviny jsou potraviny, které byly vyprodukovány v ekologickém zemědělství. Server biospotřebitel říká, že „biopotraviny jsou v první řadě produktem s přidanou environmentální hodnotou. Povaha a způsob získávání biopotravin jsou legislativně zakotveny. Každý produkt označený slovem bio prochází kontrolou splnění původu v ekologickém zemědělství. Biosuroviny pocházejí od sedláků, kteří se v péči o půdu a rostliny obejdou bez průmyslových hnojiv a pesticidů, a kteří svým zvířatům poskytují dostatek péče, kvalitního krmiva a životního prostoru pro pastvu i odpočinek.“ Biopotraviny nejsou v České republice žádnou novinkou. První čeští výrobci biopotravin začali produkovat již v 90. letech (např. společnost PRO.BIO nebo společnost Country Life). Skutečný rozmach bioprodukce byl v letech 2006- 2009. Trend růstu na trhu s biopotravinami byl až do konce roku 2009, kdy české domácnosti, pod tlakem světové finanční krize, začaly více přemýšlet nad tím, co kupují, a trh s biopotravinami začal stagnovat. Ani v roce 2011 nezaznamenal trh žádný výrazný nárůst a vzhledem k současné situaci se nedá předpokládat nárůst ani v roce 2012. Z dostupných informací za rok 2010 vyplývá, že nejvíce se biopotraviny v Čechách nakupují v maloobchodních řetězcích (67,2%), dále v prodejnách zdravé výživy a biopotravin (19,4%). Třetí místo držely lékárny (4%) a výrazně stoupl prodej v drogériích, např. DM Drogerie, kde objem biopotravin výrazně vzrůstá (3,2%). Prodej ze dvora zůstal na stejné úrovni (4%). V roce 2011 se velmi rozšířily farmářské trhy jak v Praze, tak v jiných městech, a staly se rychle velmi populární. Procentuální podíl na trhu s biopotravinami ale není známý. Také počet samotných biovýrobců stoupl o 4,3% oproti roku 2010. Mezi nejvyhledávanější bioprodukty patří zpracování masa, zpracování mléka a mléčných výrobků, zpracování zeleniny a ovoce, výroba cukrářských a pekařských výrobků. Nově se rozmáhá i oblast bio vinařství.

Klíčová slova

Bio, biopotravina, spotřeba, spotřeba, spotřeba potravin, ekologie, ekologické zemědělství, bioproducent, konzumace, životní styl

Obsah

1. Úvod
2. Faktory ovlivňující spotřebu biopotravin a bioproduktů
3. Závěry - možné odpovědi na položenou otázku
4. Závěr
5. Literatura

Stažení práce - Bioprodukty a biopotraviny: Co chybí pro zvýšení jejich spotřeby v ČR?

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 40 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0498 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde